Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Türk Metal Şube Başkanı: “Beşnoktabeşe kafayı takmayın” (video)

Türk Metal Şube Başkanı: “Beşnoktabeşe kafayı takmayın” (video)

“Beşnoktabeşe kafayı takmayın”

http://www.facebook.com/photo.php?v=197062040434983

Bir işçinin cep telefonuyla çektiği görüntüler, Eskişehir Arçelik fabrikasından. Arçelik işçilerinin fabrikaya birkaç dakikalığına uğramış Türk Metal şube başkanını yakalayıp sıkıştırdıkları, kendilerine kan ter içinde diller dökmeye zorladığı fiili TİS toplantısından…

Zam teklifine itiraz eden sendika ağası beşnoktabeşi geç diyor. Ve canhıraş halde satış teklifinin üzerini örtmeye çalışıyor: “Altta bir tane anlamıyor musunuz beni. Altta bir madde var yavv. Diyor ki: ‘Taslak toplu sözleşme görüşmelerinde revize edilecektir’ diyor anlamıyor musunuz beni.” Ama tüm taklalarına rağmen işçileri ikna edemiyor,  MESS’le yapılacak grup sözleşmesinden sonra her işyeri için yapılacak revize vaadini işçiler inandırıcı bulmuyor. Çünkü işçiler de biliyor ki, bu en başta grup sözleşme mantığına aykırı. Sınıfın eylem gücüyle MESS patronlarına tek tek ve toplu olarak kök söktürmeden böyle bir düzenleme mümkün değil.

Türk Metal Sendikası 9 Ocak’ta  MESS’le ilk görüşmesini yaptı. Birleşik Metal İş ise 11 Ocak’ta ilk görüşmeyi yaptı. Birleşik Metal İş  bu görüşmelerden önce  toplusözleşme sitesinden faşist Türk Metal çetesinin sözleşme teklifinde yer alan bu “alttaki madde”nin kerameti üzerine şunları yazdı:

“Metal işçileri açısından bilinmesi gereken şunlardır:

1- Metal işçilerinin tepkisi işbirlikçi sendikayı taslağı savunamaz noktaya geriletmiştir. Daha planlı, daha akıllı ve organize bir mücadele işbirlikçi yapıyı dizlerinin üzerine çökertmeye yetecektir.

2- MESS’le varılacak anlaşmanın ardından işyerlerinde farklı anlaşma yapılması dolayısıyla kimi işyerlerinde grup sözleşmesi zammından daha yüksek zam alınması MESS tüzüğünün ihlalidir. Geçtiğimiz sözleşme döneminde Birleşik Metal İş’in örgütlü olduğu işyerlerinde grup sözleşmesinin üzerinde zam alınmış ve MESS bütün bu işyerlerini çok yüksek miktarlarda para cezası kesmiştir. (Aylık aidatlarının 6 katı.)

3- Böylesi bir olasılık, MESS’in kuruluş felsefesi olan grup toplu iş sözleşmesinin çözülmesi demektir ve bu durum MESS’in ve dolayısıyla Türk Metal’in varlık nedenlerinin ortadan kalkması anlamına gelecektir.

4- Metal işçileri bu yalanlara kanmamalı işbirlikçi yapının taslağını metal işçilerinin talepleri doğrultusunda değiştirmesi için bastırmalıdır. Türk metal üyeleri MESS ile Türk Metal arasında grup toplu sözleşmesi imzalandığında tüm sürecin sona ereceğini ve işyeri bazında bir mücadele yürütmelerinin yasal olarak mümkün olmadığını da mutlaka bilmeli ve bu bilgiyi birbirleriyle paylaşmalıdırlar.

5- Yapılması gereken kendilerinin onayı olmadan toplu sözleşmesinin imzalanmasına karşı kararlılıklarını her fırsatta ortaya koymaları, hiçbir tehdit ve yıldırma karşısında geri adım atmamalıdırlar.

Faşist Türk Metal çetesi MESS’le görüştükten sonra yaptığı açıklamada; “Bizim tek hedefimiz, metal işçilerini insanca yaşama şartlarından uzak düşürmeyecek bir sözleşme imzalamaktır. Dileriz, süreç metal işkolu için, metal işçileri ve işverenleri için hayırlı sonuçlar getirir.”diyor. Pevrul Kavlak’ın varsa cesareti Eskişehir Arçelik’te 850 lira alan işçiye bu hedefleriyle sundukları zam teklifini  nasıl buluşturabildiklerini bir açıklasa…

Eminiz, “beşnoktabeşe kafay takmayın”  diye kıvırmaya çalışan Eskişehir şube başkanından daha iyi bir oryantal da yapsa işçilerin öfkesinden kurtulamayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*