Home » GÜNDEM » Türk Metal çetesi sözleşmeyi ve grevi yine sattı, metal işçileri tepkili…

Türk Metal çetesi sözleşmeyi ve grevi yine sattı, metal işçileri tepkili…

Türk Metal çetesi, beklendiği MESS sözleşmesini sattı.

Sözleşme masasına ilk kez TM başkanı oturdu. Eylemler iptal edildi. 7 saatlik bir görüşme oldu. Ancak görüşmenin ardından işçilere hiçbir açıklama yapılmadı.

Açıklama yapılmaması TM tabanında ciddi tedirginlik ve gerilime neden oldu.

Ancak TM çetesi, beylik vodviline başlamıştı bir kez. Ardından TİS süresinin 2 yıl olarak kalacağı ancak ücret zammının yüzde 15.4 olduğu söylentileri yayıldı.

Metal işçileri, buna ciddi tepki gösterdiler.

MESS-TM için bu bir nabız yoklaması ve manevraydı.

Bir sonraki gün (dün) ise, yeniden masaya oturulmuş gibi yapıldı, yüzde 17’ye satış tamamlandı.

Beylik taktikler. MESS önce 3 yıllık sözleşme ve esneklik-güvencesizliği artırma maddelerini dayatır. Sonra ilkini geri çekmiş gibi yapar ve işçiler güvencesizlik ve sefalet zammına razı edilmeye çalışılır.

Tarihi açıklanmayan grev kararı ve lokavt da, bu mizansenin parçasıdır.

MESS-TM Şubat ayına kadar işi bitirmeyi de planlamışlardı. Çünkü 2020 asgari ücret zammı halen işçi ücretlerine yansımamıştı, sözleşmeli işçiler içinde ücretleri yeni asgari ücretin altında olan bir kesim bile vardı. Asgari ücret zammı ücretlere yansımış olsaydı, TİS zammı da bunun üzerine gelecekti. Şimdiyse, TİS’in zaten mevcut resmi asgari ücret zammı civarında olmasıyla, ortada bir TİS zammı da olmadığı görülüyor.

Metal işçilerinde tepkiler devam ediyor. TM ise yine beylik, “dayatmaları geri çektirdik, zammı yüzde 6’dan yüzde 17’ye çıkardık. Zaten kriz var, grev yasağı var, YHK’ya gitseydi daha düşük verilirdi” filan diye işçilerin tepkisini boğmaya çalışıyor.

Birleşik Metal-İş, TM’nin satışı imzalamasından sonra acil toplantı yaptı. Şimdilik, 5 Şubat’taki grev kararı sürecine devam etti. Ancak Birleşik Metal’de de tabandaki öncü temsilci ve işçilerin önemli bir bölümü son dönemlerde sendika genel merkezi tarafından tasfiye edilmişti. BMİS de taban baskısına karşı imzalamanın yollarını arıyor.

Metal işçileri tabanında tepkiler var, kimse hoşnut değil, ancak kriz, işsizlik korkusuyla birlikte örgütsüzlük de var. 2015 metal fırtınanın neredeyse tüm öncü kesimlerinin işten atılmış olmasıyla da belli bir kopukluk da var.

Şu anda kritik halka Birleşik Metal’in her zaman ki “TM imzaladı, gücümüz yok” çamuruna yatmasını engellemek. Tabanın grev konusundaki kararlılığını göstermesi. Bu TM tabanı üzerindeki basıncı da artırabilir. Süreç de ağır bir darbe alındı ama, süreç bitmedi. TM’nin yapmaya çalıştığı “yeni imaj”ın da akmış olması önemli. Metal işçisi halen sınıf mücadelesinde lokamatif gücünü gösterme potansiyeline sahip.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*