Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Sokağa, Eyleme, Genel Greve!

Sokağa, Eyleme, Genel Greve!

Bu da oldu; Türkiye’nin Rana Plaza’sını yaratmayı başardınız!

Geçtiğimiz yıl Bangladeş’te Rana Plaza’nın çökmesiyle 1129 işçiyi ölüme yollayan kapitalizm, bu kez Türkiye’de Soma Holding’in linyit ocağında yüzlerce işçiyi canlı canlı yakmayı, boğmayı başardı.

Soma ayakta, Türkiye ayakta! Enerji ve Katliam Bakanı şimdiden tespit edilen ölü sayısının 200’ü aştığını açıkladı. Daha içeride onlarca-yüzlerce işçinin bedeni ne yazık ki çıkartılmayı bekliyor!

Bu bir sermaye vahşetidir! Sermaye büyüdükçe işçiler ölüyor, bunu görüyoruz. İstanbul İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2014’ün ilk dört ayında Türkiye’de 400 işçi iş cinayetlerinde katledilmişti. Soma’da madende bir seferde aynı rakama ulaşmayı başaran patronlar sınıfı ve onların paralı uşakları, bu kez işçi sınıfının öfkesinden kaçamayacaksınız!  

Madenleri, dünyanın en tehlikeli ve en çok ölüm yaşanan sektörünü yandaş holdinglere peşkeş çeken hükümet, bundan kaçamayacaksınız!

İşçileri yeraltında ölüme yollayıp onların alın teriyle İstanbul’da gökdelenler diken sermayedarlar, bu vahşetin sorumluluğundan sıyrılamayacaksınız!

Katliam yerine koşup “acılı işçi aileleri, işçiler ve halk ayaklanmasın” diye sözde sorumlu davranıp işçi ölümlerini parça parça açıklayan, “kurtarma” adı altında madene oksijen basıp yangını büyütmekten başka bir şey yapmayan, ilk aklına gelen polisi ve jandarmayı maden yerine yığıp “önlem” almak olan devlet güçleri, bu katliamın hesabını ödemekten kaçamayacaksınız!

Timsah gözyaşı döken politikacılar, “kaza, kader” diyen alçak muhafazakâr –gerici partiler, işçi ölümlerini 3-5 puan oy artışına çevirmek için fırsat kollayan düzen partileri, belediye başkanları, bakanlar, başbakanlar, muhalefet partileri, cinayet sistemi kapitalizmin tüm figüranları; sınıfın öfkesinden bu kez kolayca paçanızı sıyıramayacaksınız.

İş cinayetlerini görmezden gelen, emeğin korunması gibi bir mücadeleci yaklaşıma sahip olmayan, sözde duyarlı görünüp kıytırık basın açıklamalarından başka bir şey yapmayan sendika temsilcileri, bu kan, bu yanık, bu ölü işçi ordusu sizin de kâbusunuz olacak! 

Ölenler çalışırarak öldüler. Hayattayken, yaşayabilmek için yerin altına, ölümün koynuna inmek zorunda bırakıldıkları bir düzene lanet ederek çalıştılar. Şimdi kalanlar bu vahşet düzenine lanet ederek yakınlarının en azından bedenlerini alabilmek için madenin önünde bekliyorlar. Sermaye canlı emeği ölü emeğe çeviriyor, ölen işçilerin cesetleri üzerinde yükseliyor. Bir savaş sürüyor gün gün bu sistemde. Hayatı ölümle değiş-tokuş eden bu sistem, bu hayat, bu düzen sürgit hep böyle mi devam edecek?  Artık yeter! Bu katliam sıradan bir katliam değildir! Hiçbir ölüm kabullenilemez, hele göz göre göre olanı asla! Tüm ülkedeki maden işçileri, işçi sınıfının tüm bölükleri: 14 Mayıs bir yas günüdür, bugün bir günlüğüne olsun, Soma’daki kardeşlerinin anısına çalışma, işi durdur! Hizmet, sanayi, tarım, kamu işçileri bu katliamı protesto için sokağa çıkalım! Gençler, kadınlar, emekçiler bu kez sessiz kalmayalım! Devrimci Proletarya olarak işçi sınıfı ve emekçi kesimleri, öğrenci ve gençleri bu katliamın hesabını sormak için sokağa, iş bırakmaya, greve, boykota çağırıyoruz. Acımız büyük, bu acıyı sokakta, işyerinde, bulunduğumuz her yerde eyleme dökelim. Sesimizi duyuralım, kaybettiğimiz işçi kardeşlerimizi analım, bu katliamların bu kadar kolayca, bu kadar pervasızca yaşanmasını engellemek için patronlar sınıfının yüreğine korku salalım, birleşerek bir gün olsun gücümüzü gösterelim!

Katil Sermaye Hesap Verecek!

Soma katliamının sorumlularından hesap soracağız!

Sokağa, Eyleme, Genel Greve!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*