Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Niğde’de sürgüne karşı kitlesel protesto

Niğde’de sürgüne karşı kitlesel protesto

Yerel gazetelerde hükümet aleyhine yazılar yazdığı iddia edilerek 2 Ağustos’ta Niğde’deki görevinden ilişiği kesilen Eğitim Sen üyesi Göksel öğretmene Niğde Emek ve Demokrasi güçleri kitlesel basın açıklaması yaparak sahip çıktı.

Saat 12.30 da SES ve Eğitim Sen binalarının önünde toplanan 100’ü aşkın katılımcı sloganlar eşliğinde Eski Postane yönüne yürümeye başladı. Yürüyüş sırasında “Göksel Öğretmen yalnız değildir, Sürgünler baskılar bizi yıldıramaz, Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz, Susma haykır yazı yazmak haktır, Göksel Öğretmen onurumuzdur” sloganları sıkça atılarak Niğde’lilerin de dikkati çekilerek yürüyüş kortejine katılımları sağlandı.

Katılımlarla çoğalan kitle Niğde Bor caddesini ters yönden trafiğe kapatarak Hükümet Meydanına doğru yürüyüşüne devam etti. Hükümet Meydanında alkışlarla karşılan kitleye Sağlık Emekçileri Sendikası Niğde Baş temsilcisi Yılmaz Yıldız öncelikle hitap ederek “bu gün Göksel Rıza Özkan arkadaşımıza sahip çıktığımızı dost düşman herkese duyurmak için burada toplandık. O ne suç işlemişse bizde işledik, işlemeye de devam edeceğiz. 21. Yüzyılda sürgün cezası insanlık ayıbıdır. Bu ayıbın sorumlusu AKP ve onun icra organı gibi davranan bürokratlarıdır. “ dedi.

Rize iline sürgün edilen Eğitim Emekçisi Göksel Rıza Özkan’ın okuduğu basın açıklaması metni sık sık sloganlarla kesildi.

Niğde CHP Milletvekili Doğan Şafak, CHP İl yönetimi, Ulukışla Belediye Başkanı Hacı Avşar, ADD Niğde Şube Başkanı Sevgi Özbek, ÇYDD Niğde İl yönetiminde katıldığı basın açıklamasına asıl rengini Niğde Devrimci Demokrat kamuoyu vurdu. Yapılan konuşmaların kitleyi coşturmasıyla atılan öfke sloganları Niğde Hükümet meydanını çınlattı.

Eylemde göze çarpan önemli bir nokta ise: Uzun yıllar örgütlü olduğu ve mücadele ettiği sendikası Eğitim Sen Niğde Şube Yönetim Kurulu üyelerinin alanda olmamaları manidardı.

Konuşmaların ardından sürgün edilen öğretmenin mücadele arkadaşlarıyla ve katılımcılarla tek, tek “güle güle değil, hoş geldin” kucaklaşması coşkusuyla bir müddet devam etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*