Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Nestle işçileri greve hazırlanıyor

Nestle işçileri greve hazırlanıyor

KARACABEY'DE FAALİYET GÖSTEREN NESTLE FABRİKASI İŞÇİLERİNİN BİR YILDIR İŞTEN ÇIKARILAN ARKADAŞLARININ GERİ ALINMASI İÇİN YAPTIKLARI EYLEMLER NETİCE VERDİ VE 23 KİŞİ TEKRAR İŞE GERİ ALINDI. (YASİN KESKİN/BURSA-İHA)

Nestle Bursa Karacabey fabrikasında, 900 işçi, taban basıncıyla masadan kalkmak zorunda kalan Tek Gıda-İş, son anda topu taca atmazsa, greve çıkacak.

Patronun TİS sürecinde bastırmaya çalıştığı işçilerin grev talepleri oldukça önemli: Çağrı üzerine çalışma, taşeronluk ve diğer esnek çalışma biçimleri kaldırılsın, işçiler kadroya alınsın, işçi sağlığı ve güvenliği düzenlemeleri yapılsın, zorunlu mesai kaldırılsın veya yüzde 200 zamlı ödensin…

Türkiye’deki 4 fabrikasında doğrudan 3700, dolaylı olarak 6000 işçi çalıştıran Nestle fabrikalarında gerilim yıllardır sürüyor.

11354879_1134716363211636_419940450_nNestle Bursa Karacabey fabrikası işçileri daha önce Öz Gıda-İş sendikasına bağlıydı. Tabandan bir grev komisyonu kuran işçiler, patronun grev iradesini kırmak için 28 işçiyi atması ve sendikanın da sahip çıkmayıp, yine grevsiz sefalet ücretine imza atması üzerine, Tek Gıda-İş sendikasına geçmişlerdi. İşçiler 2 yıl önce, Nestle’nin merkezinin bulunduğu İsviçre’nin Türkiye büyükelçiliği önünde sendika değiştirmeye karşı baskılara ve işten atmalara karşı eylem yapmışlardı. İşten atılan 28 Nestle işçisi, uzun soluklu bir direniş gerçekleştirmişti.

Nestle işçileri, Nestle fabrikasında çalışan önceki işçi kuşağına göre ücretlerde 3 kata varan bir erime olduğunu, ücretlerin 10 yıldır artmadığı, ortalama ücretin 1500 lira civarında olduğunu, bu kez taban inisiyatifini elden bırakmayacaklarını belirtiyorlar.

Tek Gıda-İş, taban basıncı karşısında sendika şubelerinde işçilerin katıldığı “bilgilendirme” toplantıları yaptı. Ancak, asıl tayin edici olan sendika bürokrasisi değil, işçilerin bağımsız grev komiteleri ve inisiyatifi olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*