Home » BASINDAN » Metal İşçileri: Grev Yasağını Tanımıyoruz, Direneceğiz!-Kerem Pehlivan

Metal İşçileri: Grev Yasağını Tanımıyoruz, Direneceğiz!-Kerem Pehlivan

Birleşik Metal-İş üyesi metal işçileri, Bakanlar Kurulu’nun grev yasağına rağmen grevlerini sürdürüyor. 4. gününe giren grevin adreslerinden birisi de Paksan Makine Sanayi. Paksan fabrikası önünde 4 gündür direnen işçiler, grevi sürdürmekte, haklarını kazanmakta kararlı.

Fabrika önünde grev sürerken işçilerle konuştuk. İşçiler, hakları için direndiklerini ve ne olursa olsun geri adım atmayacaklarını belirterek “Grev bizim hakkımız, Bakanlar Kurulu’nun yasağını tanımıyoruz. Gerekirse işgal edeceğiz, gerekirse üretimi durduracağız. Ama haklarımızı alacağız” dedi.

‘GREV YASAĞINI ÇİĞNEYECEĞİZ, GEREKİRSE İŞGAL EDECEĞİZ!’

4 gündür fabrika önünde direnişi sürdüren işçilerden Özal Karaca, yorgun ancak kararlı olduklarını söylüyor. 4 yıldır Paksan’da çalışan Karaca, “Şu anda direnişteyiz, en yasal olan haklarımızı istiyoruz. Sarı sendikanın imzaladığı sözleşmeyi imzalamak istemiyoruz. Hele de 3 yıllık bir sözleşmenin altına imza atmayı hiç istemiyoruz. Şu anda Paksan Makine’nin önündeyiz, grevimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bakanlar Kurulu’nun grev yasağını tanımadıklarını belirten Karaca, “İlk gününde devletin bize yapmış olduğu yasağı çiğneyeceğiz. Bu yasak bizi yıldırmayacak. Çünkü biz işyerini işgal etmeye kadar gideceğiz. Bu engelin çıkacağını zaten biliyorduk. Biz her şeyi bile bile çıktık. Direneceğiz, kazanacağız. Gerekirse fabrikayı işgal edeceğiz, gerekirse imalatta üretimden düşeceğiz, gerekirse üretimi durduracağız. Bir şekilde kazanacağız” şeklinde konuştu.

3 aylık çocuğu olan ve 3 gündür çocuğunu göremediğini belirten işçi Karaca, bundan üzülmediğini belirterek bütün işçilere seslenerek şunları söyledi: “Siz de gelin, siz de hakkınızı arayın. Grev, en doğal hakkınız. Kimsenin önünde eğilmeyin. İmzalamak, yapmak zorunda değilsiniz. Siz de insansınız. Onlar yaşıyorsa siz de yaşayın. Onlar yiyorsa, sizde yiyin, onlar giyiyorsa siz de giyin. Siz emekçisiniz, siz olmadan kimse olmaz. Gelin siz de hakkınızı arayın.”

‘GREV YASAĞINI TANIMIYORUZ’

Bir yandan dayanışma ziyaretleri sürerken bir yandan da halaylar çekilmeye devam ediyor. Bu sırada konuştuğumuz işçilerden Şerafet Özçelik, 5 yıldır Paksan’da çalışıyor. İlk kez greve çıktığını, bundan da çok etkilendiğini belirten Özçelik, “Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu grev erteleme kararını kesinlikle tanımıyoruz. Tanımadığımızı da göstermek için buradayız. Sonuna kadar da kararımızın arkasındayız. Bize verilen hakkı 1 gece de elimizden alarak bizi köleliğe mahkum etmek istiyorlar. Biz gece gündüz buradayız. Bugün grevimizin 3. günü, sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

‘BAKANLAR KURULU’NUN KARARI ANAYASAL HAKKIMIZA SALDIRIDIR’

Fabrikanın deneyimli işçilerinden Hakan Kuş ile fabrika önündeki ateşin başında konuştuk. Kuş, yanan ateşin kendi direnişleri gibi olduğunu, asla sönmeyeceklerini vurguladı. Grevin başından beri kendilerini desteğe gelenlerin kendisini çok etkilendiğini söyleyen Kuş, “Çıkmış olduğumuz bu haklı mücadelemizde bize desteklerinden ötürü herkese çok teşekkür ediyoruz. Bizim burada yapmış olduğumuz haklı grevimiz, kazanmış olduğumuz haklarımıza müdahale bizim için vazgeçilmez bir eylemlilik kararı oldu” diye belirtti.

MESS tarafından dayatılan 3 yıllık sözleşmenin ve komik miktardaki zamların kabul edilemez olduğunun altını çizen Kuş, “Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu grevi erteleme kararı, anayasal hakkımız olan grevimize büyük bir saldırıdır, darbedir. Burada bu yasaklamalara karşı sonuna kadar direneceğiz. Kesinlikle boyun eğmeyeceğiz” dedi ve ekledi: “Bu sadece bizim değil tüm işçi arkadaşlarımızın sorunu olduğunu düşünüyorum. Bütün işkollarındaki arkadaşlarımıza sesleniyorum, bize destek olmaları gerektiğini düşünüyorum. Haklı grevimizi, haklı mücadelemizi kazanacağımıza inanıyorum.”

GREVİN EN GENÇ ÜYESİ MİNİK RÜZGAR

Grev sürerken sabahın erken saatlerinden beri direnişteki dayısı Seçkin Maden’e destek olmak üzere gelen Rüzgar, meraklı gözlerle işçilere bakıyor. O, grevin en genç üyesi. Annesi ve anneannesi ile birlikte dayısına destek olmaya gelen minik Rüzgar, işçiler halay çekerken onları izledi, küçük elleriyle alkışlayarak, onlara destek oldu.

baskahaber.org/Kerem Pehlivan/etha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*