Home » İŞÇİ SINIFI » Madencinin Katili Sermaye Düzeni!

Madencinin Katili Sermaye Düzeni!

Devrimci Proletarya okurları güvencesiz çalıştırılmaya ve en sonuncusu Dursunbey’de gerçekleşen iş cinayetlerine karşı bir eylem gerçekleştirdi.

Güvencesiz çalıştırılmaya, iş cinayetlerine ve son olarak Balıkesir’in Dursunbey ilçesindeki Şentaş maden ocağındaki grizu patlamasında 13 işçinin katledilmesine karşı Devrimci Proletarya okurları Kartal’da bir eylem gerçekleştirdi.

Saat 17.00′da çay bahçelerinin önünde bir araya gelen Devrimci Proletarya okurları, Bankalar Caddesi’nden Kartal Meydanı’a yürüdü. Yürüyüş boyunca “Madencinin katili sermaye düzeni”, “Kaza değil bu bir cinayet”, “Marmaray’dan TEKEL’e direniş kazanacak”, “Hamdullah Uysal ölmedi kavgamızda yaşıyor” sloganları atıldı.

Kartal Meydanı’na gelindiğinde bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada TEKEL işçilerinin direniş süreci de anlatıldı. Ayrıca işsiz güvencesiz çalışan yüzbinlerce öğretmen olduğuna dikkat çekilerek, maden ocaklarındaki iş cinayetlerine vurgu yapıldı ve şöyle devam edildi:

Birbirimizin ücretini aşağı çekmek, aramızdaki rekabetle yeni ölümleri hazırlamak değil, Tekel’in gösterdiği yoldan, Türk, Kürt, göçmen, kadın işçiler, insanca çalışma koşulları için birleşik mücadeleye!

Güvencesiz çalışmaya karşı her sektörden, vasıflı vasıfsız işçilerden, iş cinayetleriyle nam salmış havzalardan, işçi yakınlarından oluşan platformlar oluşturalım!

Katliam sorumlularının Çalışma Bakanı’ndan başlayarak tutuklanmasını, cinayetten yargılanmasını isteyelim!

Sosyal Güvenlik Kurumu, Çalışma Bakanlığı, sermaye örgütleri önünde ölülerimizin adını, taleplerimizi haykıralım!

Açılan davaları sadece acılı ailelerin değil, bütün işçi sınıfının davası bilip katılalım, ölen sınıf kardeşlerimizin hesabının sorulması için kenetlenelim!

İşyerlerinde iş güvenliği koşullarını burjuvaların önüne attığı rüşvetle geçinenler değil, işçiler denetlesin!

İş güvenliği koşullarına uymayan işyerleri kapatılsın!

Kölece çalışmaya, kölece yaşamaya karşı mücadeleyi işçi sınıfının birleşik gücü haline getirelim!

Balıkesir’de öldürülen madencilerin katili sermaye düzenidir!
Siz hiç iş kazasında ölen bir patron gördünüz mü?

Eylem açıklamanın ardından sloganlarla sonlandırıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*