Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Maden işçilerinin grev ve eylem talepleri

Maden işçilerinin grev ve eylem talepleri

Kayseri’nin Develi ilçesinde, Kanada merkezli bir uluslar arası madencilik tekelinin taşeron firması olan Öksüt-Çiftay Madencilik işçileri, karşılanmayan ücret artışı ve diğer istemleri için iş durdurdular.

400 maden işçisi, iş durdurarak Develi merkezine kadar, “İnsanız insanca yaşamak istiyoruz”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları ve baretli fosforlu iş üniformalarıyla karlı tepeleri aşarak 30 kilometrelik yürüyüş yaptılar. Develi meydanında toplanarak, grev taleplerini belirten bir açıklama yaptılar, ardından taleplerini Develi halkına anlatarak, destek ve dayanışma çağrısında bulundular.

Maden işçileri, “taleplerimizi sözlü ve yazılı olarak 4 aydır idareye ve şirketlere ilettik. Hiç ses çıkmadı. Ücretlerimiz piyasanın çok altında. Yeni yılı da 15 liralık sözde ücret artışı ile geçiştirmeye kalkıştılar. Hakkını arayan iki güvenlik görevlisi arkadaşımız işten atıldı. Taleplerimiz nettir. Muhatabımız ana firmadır. Sendika istiyoruz.” diyorlar.

Maden işçilerinin yazılı hale getirdikleri grev ve eylem talepleri, ücret artışının yanısıra önemli dinamikler içeriyor:

Üç yıldır verilmeyen zamlar dahil yüzde 80 ücret artışı.

Her işçiye yılda 4 ikramiye. Ramazan ve Kurban bayramlarında iaşe yardımı. Resmi bayram ve tatillerde çalıştırılan işçilere 1’e iki zamlı ücret.

Madene geliş gidiş sürelerinin mesai olarak hesaplanması.

Madende işyerindeki kameraların kaldırılması.

İşyeri temsilcilerinin işçiler tarafından belirlenmesi ve temsilcilerin şirket tarafından muhatap alınması.

Yeni yıl ücret zammının işçilerle toplantı yapılarak ve talepleri dikkate alınarak belirlenmesi. Ücretlerin yatırıldığı banka promosyonlarının (şirket tarafından alınması yerine) ücretlere yansıtılması.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*