Home » GÜNÜN İÇİNDEN » KESK İzmir’deki iş cinayetlerini protesto etti

KESK İzmir’deki iş cinayetlerini protesto etti

KESK İzmir Şubeler Platformu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dış cephe yenilemesinde çalışan Nesih Taşkın ile Mehmet Toprak’ın iş cinayetine kurban gitmesi nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde bir eylem gerçekleştirdi.

“KESK Şubeler Platformu” pankartının açıldığı ve “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek!”, “Sözleşmeli köle olmayacağız!”, “Taşeron ölümdür geçit vermeyeceğiz!”, “Kaza değil iş cinayeti!” sloganlarının atıldığı eylem saat 12.00’de saygı duruşu ile başladı.

Basın açıklamasını KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Rıza Özer okudu. Açıklamada, “7 Şubat’ta üç işçinin yaralanmasına neden olan kazaya rağmen hiçbir önlem alınmaması sonucu 3 Mart günü iki işçi feci şekilde hayatını kaybetmiştir. AKP iktidarının geldiği günden beri özelleştirmenin önünü alabildiğine açarak tüm iş yerlerinde güvencesiz ve sağlık koşullarından yoksun bir şekilde çalışan emekçileri hiçe sayması bu ve buna benzer birçok işçi katliamına sebep olmuştur” denildi. İş cinayetlerinin ve İBB’de yaşanan cinayetin takipçisi olunacağını dile getirilerek açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İBB’de yaşanan bu üzücü olayların habercisi daha önce binanın sağlıksız olduğunu ve güçlendirme yapılmasının gerektiğini defalarca belirten Ege Üniversitesi’nin raporudur. Üniversitenin raporuna rağmen gerekli önlemler alınmamıştır. Bu konuda sorumluluğu bulunan İBB yetkilileri ve ihale usulü iş alan firma ile ilgili olarak da gerekli işlemin yapılması gerekmektedir” denildi.

Eylem sloganlarla sona erdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*