Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Havayolu direnişi: Eylem itfaiyecileri iş başında!

Havayolu direnişi: Eylem itfaiyecileri iş başında!

CHP ve İşçi Partisi çetesinden bir grup, Atatürk Havalimanı’nda şov yapmaya çalıştı. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, bir kısmını işten çıkarılan işçilerin oluşturduğu eylemdeki işçilere ziyaretin ardından işçilere CHP propagandası yaptı ve eylemdeki işçilere ve çevik kuvvet polislerine çiçek verdi!

Ziyaretin ardından bir açıklama yapan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, ilk günden başlattıkları ”özverili çalışmama” hakkını kullandıklarını ve bunun mücadelesini devam ettirdiklerini belirterek, sözlerin şöyle sürdürdü:

”SMS üzerinden yapılan tebligatlar var ancak THY yönetiminin net olarak açıklamasını bekliyoruz. Bu arkadaşların gerçekten iş akitleri fes edilmiş midir, edilmemiş midir? Eğer iş akdi fesih edilecekse yasalarda nasıl, ne şekilde yapılacağı belirtilmiştir. Ankara’da mecliste grubu bulunan siyasi partilerle görüştük, AK Parti hariç. Çok eski bakanlık yapmış veya milletvekilliği olan insanlar TBMM çatısı altında ilk defa hiç alakası olmayan bir iş kolunun konusu bir başka ilgisiz bakanlığa bağlı komisyonda özel talimatla görülüyor. Bu yasal değildir, hukuki değildir. Cumhurbaşkanlığını ikna etmeye çalışıyoruz, oradan da geçerse CHP Anayasa Mahkemesi’ne götürmenin hazırlıklarını yapıyor. Anayasa Mahkemesi’nden de sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceğiz.”

SMS ve mail yoluyla bildirim yapılan arkadaşlarının sayısının 300 kişiyi aştığını belirten Ayçin,”İşten çıkarmalar tabii ki caydırıcı oldu. İşten çıkarılan her işçi işine dönmek istediği gibi içerdeki işçi de işini kaybetmemek için dışarıdaki arkadaşına sahip çıkma cesareti bile gösteremiyor. Dün buranın özelleştirirken buranın stratejik bir iş yeri olduğunu unutanlar bugün buradaki çalışanların Anayasal hakları ellerinden alınınca demokratik bir tepki ortaya koyunca buranın stratejik bir iş yeri olduğunu hatırlıyorlar. Bu insanlar önce aynaya baksınlar. Biz bütün haklarımızı sonuna kadar kullanacağız ve vazgeçmeyeceğiz. Biz burada 300 kişiyiz ama büyük çığlar bir avuç kar topu ile oluşur” dedi.

Tekel işçileri direnişi sırasında Tek Gıda İş başkanının yaptığına benzer bu tür konuşma ve açıklamaların, direnişi soğutmak ve artan bir tedirginlik ve mücadele arayışı içinde olan işçileri beklemeye sevketmenin dışında bir anlamı yok. Cumhurbaşkanı Gül’ü, olmazsa CHP ve Anayasa Mahkemesi’ni, o da olmazsa AİHM’i adres göstermek, “ölme eşeğim ölme” dedirtiyor ve direnişi büyütmek gereğini düşünen ve bunun için büyük bir çaba harcayan öncü işçilerin duygu ve düşüncelerini de yansıtmıyor.

Sendikanın işi, ciddi bir gerilim ve tedirginlik içinde olan işçilere, “işten çıkarmaların ne kadar caydırıcı olduğunu” anlatmak değil, buna karşı mücadelenin nasıl büyütüleceğini göstermek olmalıdır. Ki bunun dinamik ve arayışları havayolu işçileri içinde vardır.

THY patronu ve hükümet bir yandan işten çıkarmaların artacağı sopasını sallayıp, diğer yandan işten çıkarma mesajı gönderdiği bazı işçileri uçurarak, bir kafa bulandırma, sindirme, bölme ve bastırma operasyonu sürdürürken, yapılacak en büyük hata, denize itilmek istenenlerin yılana sarılmaya çalışması olur. Şimdi, Cumhurbaşkanı, Meclis, CHP, Anayasa Mahkemesi vbden medet umma ve bekleme zamanı değil. Havayolu’ndaki eylemler en kritik dönemecinde, tek yol direnişi ilerletmek, yaygınlaştırmak.

Tekel işçileri direnişinin başında da CHP ve ulusalcılar bir boy göstermiş, işçilere “sonuna kadar birlikte direneceğiz, birlikte gaz yiyeceğiz” türünden vaatlerde bulunmuş, sonra ortadan toz olmuşlardı. CHP ve İşçi Partililerin atraksiyonları ve polise çiçek vermesi de, bunun göstergesi. Havayolu işçilerinin CHP vbden, ücretli kölelik düzeninin eylem itfaiyecilerinden bekleyeceği hiçbir şey yoktur. Yapılması gereken, havayolu işçilerinin, sermaye ve hükümetine karşı asıl taban inisiyatifini ve örgütlenmesini, asıl “caydırıcı” gücünü harekete geçirmek ve eylemli sınıf dayanışmasını yükseltmektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*