Home » DÜNYA » Fransa’da grev ve gösteriler

Fransa’da grev ve gösteriler

CGT, SOLIDAIRES sendikası ve öğrenci sendikalarının çağrısıyla gerçekleşen grev ve sokak gösterileri yaygınlığıyla öne çıktı. 170 il ve ilçede gösteriler gerçekleştirildi.

Grev çağrısı sağlık, ulaşım demir yolları, öğretmenler ve kültür sanat işçilerinden, öğrencilerden geldi. Greve katılım da bu sektörlerde gerçekleştirildi.

Sendikaların ortak kararıyla gerçekleşen grev ve gösterilerin ana gündemi pandemi süreciyle birlikte işten çıkarmaların artması ve özelikle genç işçi ve işçi adayları ve part time çalışan işçi ögrencilerin daha ağır koşullara mahkum edilmesiydi.

Burjuva devlet bu pandemi sürecinde safını çok net belirledi çıkardığı yeni yasalarla işten çıkarmaları kolaylaştırdı. Kamu bütçesinden toplam 400 milyar euro harcadığını açıkladı. Bunun sadece 102 milyarından işçiler, işsizler ve ögrenciler yararlanabildi. 298 milyarıysa tekellere ve işverenlere koşulsuz hibe edildi. Burjuva hükümet bütün stratejisini pandemi sürecinde kendi tekellerinin en az yara alarak çıkması üzerine kurmuş durumdalar. Bir yandan da pandemi sonrasına hazırlıkla meşguller. Yeni güvenlik yasaları birazda bu nedenle alel acele hazırlanarak meclise sunuldu.

Pandemiye rağmen iki aydır her Cumartesi, çıkarılmaya çalışılan güvenlik yasasına karşı sokak gösterileri gerçekleşiyor. 21 Ocak’tan bu yana her sektör kendi sorunlarıyla ilgili grev ve sokak gösterileri yapıyor. 21 Ocak’ta sağlıkçılar 26’sında ögretmenler, 28’inde enerji işçileri ve 4 Şubat’a genel grevle bir üst düzleme çıkarılmış oldu.

Bu günkü gösterilerin yaygınlıgı önümüzdeki süreçteki gelişmelerin yönünü de bize göstermiş oluyor. Bu pandemi süreci bitiminde matematiksel hesaplamalara indirgemiş açıklamalar çokca duyacagız, Şu kadar insan öldü, şu kadar insan virüse maruz kaldı. Bunlar tv kanalarında ve burjuva medyada dönüp duracak, ama asıl olan bu süreçte can güvenlikleri hiçe sayarak yaşamın devam etirilmesini sağlayan başta sağlık çalışanları, öğretmenler, otobüs şoförleri, metro sürücüleri, her sabah güne en erken başlayan çöp toplama işçileri, temizlikçiler, inşaat işçileri, marketlerde çalışan işçiler, bu süreçte yaşadıkları zorluklar, rakamların gölgesine itilmeye çalışılacak. Bu süreçte daha da güvencesizleşen genç işçiler ve işçi adayları, göçmenler pandemi sonrasının temel dinamiklerini büyütecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*