Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Fransa’da devletin grev kırıcı tuzakları işçi sınıfına sökmüyor!

Fransa’da devletin grev kırıcı tuzakları işçi sınıfına sökmüyor!

Fransa mali oligarşik kapitalist devlet, beklemediği güç, kararlılık ve süreklilikteki grev ve gösteriler karşısında yeni bir manevraya başvuruyor. Önce emeklilik yasa tasarısının askıya alınacağı söylentilerini yaydı. Bugün de sosyal medyada yasa tasarısının geçici olarak geri çekildiği, bunun grevciler için “büyük kazanım” olduğu türünden haberler dolaştırılmaya başlandı.

Oysa henüz bir kazanım söz konusu değil. Yasa tasarısının bütünü değil, yalnızca maddelerinden biri, emeklilik yaşını 62’den 64 yaşa çıkaran madde, geçici olarak donduruldu. Bu manipulasyon ile, grevi bölmek ve kırmak istiyorlar. Nitekim CFDT sendikasının greve katılırken tek talebi sadece bu maddenin geri çekilmesiydi. CFDT sendikası, en çok üyeye sahip olan, ama en kof ve liberal dönüşümü çok önceden kabullenmiş ve savunan bir işbirlikçi sendikadır. Noelden önceki görüşmelerde 15 günlük Noel tatilini fırsat bilerek grevi sonlandırmayı hesaplamıştı. Ama tabandaki grev komiteleri inisiyatifi ele alarak, taban toplantılarında greve devam kararı çıkartınca bu grev kırıcılık planını uygulayamadı. Tatilde de demiryolu ve metro işçileri fire vermeden kararlı biçimde greve devam edince, kapitalist devlet ve işbirlikçi sendikanın birlikte planladıkları oyun suya düştü.

9 Ocak’ta yapılan genel greve katılımda kısmi düşmeler olsa da, özellikle gösterilerdeki kitlesellik, enerji ve militanlık karşısında, kapitalist devlet yeniden düşünmek ve yeni bir oyun kurmak zorunda kaldı. Paketin herkesi kesen, emeklilik yaşını yükselten maddesini geçici olarak askıya aldı, havayolu işçilerinin taleplerinden de küçük bir kısmını kabul ederek, greve katılımı düşürdü, bale ve opera işçileri temsilcileriyle yaptıgı görüşmede yasayı 2022’den itibaren işe başlayacaklara uygulayacagını söyleyerek, grevin en çok yankı yaratan bir kesimini daha bitirmeye çalıştı.

Ama opera ve bale emekçilerinden tokat gibi bir cevap aldı: “Grev kırıcı olmayacağız, yeni kuşaklarının haklarını kendi çıkarlarına feda eden bir kuşak olmayacağız!” Yani devletin “ahlaksız teklifini” reddederek, greve devam ettiler.

Şimdi kapitalist devlet, grevi yine kıramayınca olabildiğince daraltıp marjinalize etmek için bir maddeyi geri çekerek paketi kabul etirmeyi hedefliyor. Bu madde genel paketin içinde sadece yüzde onluk bir yer tutuyor. CFDT hariç diğer sendikalar ve CFDT tabanının da içinde yer aldıgı grev komiteleri yaptıkları toplantılarla bir kez daha greve devam kararı aldılar.

16 Ocak’ta yeniden genel grev ve sokak gösterileriyle sınıf düşmanının anladığı dilden cevap verilecek. İşçi sınıfının taban kararlılığı sürerken, kapitalist devletin her biri geri tepen manevra alanı daralıyor. Gösterilerde ise düşme bir yana kitlesellik artarak devam ediyor.

İşçi sendikaları CFE-CGC, CGT, FO, FSU, Solidaires, öğrenci sendikaları MNL, UNEF ve UNL ortak bildiriyle yasa tasarısı tamamen geri çekilene kadar grevleri sürdüreceklerini açıkladı, 14, 15, 16 Ocak’ta yeniden işçi ve emekçileri grev ve eylemleri büyütmeye çağırdı. Emeklilik gaspı yasasıyla ilgili pazarlık yapmayacaklarını, bir kolektif pazarlık olacaksa, bunun ücretlerin artırılması, emeklilik koşul ve maaşlarının iyileştirilmesi, yoksulluk, güvencesizlik ve geleceksizliğe karşı olabileceğinin altını çizdi.

Fransa’da Merkez Bankası’da örgütlü CGT sendikası, 13 Ocak’tan (bugün) itibaren Fransa’da ATM’lere ve bankalara para akışı sağlayan iki önemli merkezde, para depolarına dönük grev ve blokaj başlatacağını açıkladı. Bu iki merkez Fransa’da para trafiğinin 4’te birini kontrol ediyor. CGT, mali sermaye ve devletin dayatması devam ederse, para akışını durdurma eylemini genişleteceğini belirtti.

Paris/Devrimci Proletarya

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*