Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Enflasyon patladı!

Enflasyon patladı!

Normalde yaz aylarında düşen enflasyon bu yılın Haziran ayında en üst düzeyine çıktı. Bu yılın Haziran ayı sonu itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 15.39. Bu oran, enflasyonun son 2 yılda ikiye katlanmasını, aynı zamanda 2001 krizinden sonraki en yüksek enflasyon düzeyini ifade ediyor. Tüketici enflasyonunun yıl sonuna doğru yüzde 20’yi de aşması bekleniyor.

İşçinin enflasyonu ise, resmi rakamların yaklaşık 1.5-2 katı düzeyinde.

Enflasyon ve dövizde artış eğilimi sürerken, bunun yeni bir faiz artışına yol açması bekleniyor. Kur, enflasyon, faiz sarmalı, yeni sosyal yıkım hortumuna dönüşüyor.

Kapitalist devletin, seçimler için yıllık yüzde 5 düzeyine indirmeyi hedeflediği enflasyonun, daha yılın ilk yarısında bunu 3 katını aşması, kapitalist ekonominin dikişlerinin patlamakta olduğu gözler önüne serdi.

TÜSİAD Başekonomisti Zümrüt İmamoğlu, “Çok tehlikeli bir eşikte duruyoruz. Merkez Bankası’nın yüzde 5 hedefine rağmen, son dönemde enflasyon yüzde 8-9 bandındaydı. Geçen yıl çift haneyi gören enflasyonda bu yıl itibariyle yeniden tek haneye dönüleceğini umuyorduk. Daha yılın yarısında yüzde 15’i aşan enflasyonu kimse beklemiyordu, moraller bozuldu. Son 6 ayda 2 kur şoku ile birlikte çekirdek enflasyon yükselişe geçti. Bundan sonra enflasyonu düşürmek için tek başına kurların düşmesi de yeterli olmayacak. Kapsamlı bir ekonomik programa ihtiyaç var. Talep yönlü büyüme devam ederse, enflasyon daha da tırmanacak. Aşırı frene basılırsa da kriz olur. Beklenti bozuldukça, korkarım enflasyonda çok daha büyük artışlar olabilir” diye konuştu.

Başka deyişle, TÜSİAD enflasyon artışını da 25 Haziran’da deklere ettiği kemer sıkma paketinin vesilesi yapmaya çalışıyor. Ama kapitalist ekonomilerinin son hızla duvara toslamaya doğru gittiğinin farkında, kapitalizmin açmazını ifade ediyor.

Burjuva iktisatçıları da koro halinde TÜSİAD’a eşlik ediyor. İktisatçı Uğur Gürses de “Türkiye’de artık bol ve ucuz para dönemi sona erdi. Kurdaki en ufak bir oynama enflasyona çok hızlı yansımaya başladı. Türkiye hızla yüksek enflasyon içinde ekonomik durgunluğa doğru yol alıyor. Yüksek enflasyon ile birlikte ekonomik durgunluğa girilmesine, stagflasyon diyoruz. Birbiri ile çelişen iki durumun yarattığı bir krize işaret ediyor. Türkiye’de şu anda ara malı fiyat artışlarının yüzde 28-30 civarında seyrediyor, TÜFE ise yüzde 15’i aştı. Mevcut tabloya göre enflasyon yüzde 20’lere doğru tırmanmayı sürdürecek. Acı reçeteye mecbur olacağız” diyor.

Birbiriyle çelişik durumların yarattığı kriz; bu zaten kapitalizmin iç çelişkilerinin sarsıntılarla açığa çıkmasının bir ifadesi. Arka planında ise daha derin bir çelişki var, Nisan-Haziran döneminde üretim daralması başlamış görünüyor. Yılın son çeyreğinden itibaren, tüm 2019 yılına yayılabilecek bir ekonomik daralma süreci ufukta görünüyor.

Burjuvazi hem ağlayıp hem işçilere “acı reçete” dayatmanın yolunu yapmaya çalışıyor.

İşçi sınıfının acil bir mücadele duruşu göstermeye ihtiyacı var. Kemer sıkmaya hayır! Zamlar geri alınsın! İşçi emekçi semtlerinde çarşı pazar alışveriş merkezlerinde, sesimizi yükseltmek, zam protestoları iyi bir başlangıç olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*