Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Bursa Kestel’de Direniş Çadırı

Bursa Kestel’de Direniş Çadırı

Bursa Kestel’de bulunan TECASA fabrikası İspanyol sermayeli ve merkezi İspanya’da bulunan beyaz eşyalar için kılcal devreli elektrikli termostat üretimi yapan bir fabrika. Kılcal devreli elektrikli termostatı Türkiye’de ilk kez üretmekle kalmayıp bu ürünün Türkiye’den yurt dışına ilk kez satışını gerçekleştiren firma.

Ancak TECASA’da çalışan işçiler; fabrikanın kurulduğu günden bu yana asgari ücretle çalışmakta, kriz zamanlarında sıfır zam almakta, fazla mesaiye bırakılmakta, sosyal haklarından yoksun bir şekilde çalıştırılmaktadırlar. En son ikramiyelerinin de kesilmesi ile artık buna bir dur demek gerektiğini düşünmeye başlayan işçiler örgütlenmeye karar verirler ve fabrikada çalışan yaklaşık 100 işçiden 76’sı Birleşik Metal-İş sendikasına üye olur. Daha sonra bu sayıya yeni üyeler eklenir ve üye işçi sayısı 83’e ulaşır. Fabrikada çoğunluğu sağlayarak sendikalaşmayı başaran Tecasa işçileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki başvurusu yaparlar, yetkiyi alırlar ve toplu sözleşme için gün saymaya başlarlar.

İşçilerin örgütlülüğüne karşı kendi sınıf çıkarları doğrultusunda davranan fabrika patronu işçilerin sendikaya üye olmalarından bir hafta sonra teknolojik gelişmeler neticesinde işçiye ihtiyacı olmadığını bahane ederek 3 işçiyi işten çıkarır. Patronun bu tavrına karşı işçilerin cevabı direniş olur ve fabrika önüne çadır kurarlar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının verdiği yetkiye itiraz eden fabrika yönetiminin açtığı davanın sonucunu ve 3 işçinin açtığı işe iade davasının sonuçlanmasını bekleyen işçiler, fabrikanın önüne kurdukları çadırlarda direnişlerini devam ettiriyorlar.

Hiçbir örgütlülüğün olmadığı Kestel Organize Sanayi Bölgesinde bir ilke imza atarak sendikaya üye olan TECASA işçileri mücadelelerini sürdürüyorlar. Direnişte olan dışarıdaki işçilere içerde çalışan arkadaşları her türlü desteği sunarak sınıf dayanışması örneği sergiliyor. İşçiler patronun direniş ve sahiplenmeyi her türlü oyunla bölmeye va parçalamaya çalışmasına karşın sınıf dayanışmasından ödün vermeden, haklarını kazanacaklarını inancıyla direnişlerine devam ediyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*