Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Boğaziçi boyun eğmeyecek! Her yer Boğaziçi her yer direniş!

Boğaziçi boyun eğmeyecek! Her yer Boğaziçi her yer direniş!

Burjuva faşist devlet, Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin kayyum CEO-rektör atamasına karşı kıramadığı direnişini zorbalıkla bastırmaya çabalıyor.

Önce üniversitedeki direniş etkinlikleri çerçevesinde öğrencilerin açtığı bir resim sergisindeki bir resmi bahane ederek, direnen öğrenciler “sapkın ve din düşmanı” diye lanse edilmeye çalışıldı. 4 öğrenci gözaltına alındı, her türlü yasa ve hukuk çiğnenerek, devletin en tepesinden gelen emirle, tutunak ve iddianamede bile olmayan gerekçelerle tutuklandı.

Öğrenciler, baskı ve tutuklamalara karşı eylem çağrısı yapınca, üniversiteye polis yığıldı, çatılara vurucu timler, keskin nişancılar yerleştirildi.

İzmir’de Boğaziçi’deki tutuklamaları protesto etmek ve Boğaziçi öğrencileriyle dayanışmak için eylem yapan 27 öğrenci gözaltına alındı. Boğaziçi Üniversitesi’nde ise, Güney Kampus’ün Hisarüstü ve Arnavutköy kapılarında toplanmaya çalışan 68 (en az) öğrenci sürüklenerek gözaltına alındı.

Güney Kampus içindeki öğrenciler, gözaltıları duyunca rektörlük önünde eylem başlattı. Rektörlük önüne yığılan çok sayıda özel güvenlik görevlisi, öğrencileri coplarla vurarak dağıtmaya çalıştı. Rektörlüğün önüne polis şeridi çekildi. Güney Kampus öğrencileri daha sonra Hisarüstü kapısına doğru yürüyüşe geçince, çok sayıda polis otobüsü Güney Kampuse girerek öğrencilerin dışarı çıkışını engelledi. Akşam saatlerinde öğrenciler Güney Kampus’te polis işgaline karşın protestolarını sürdürdüler.

Adeta bir polis ordusu gece yarısı üniversiteyi işgal etti. Faşist polis üniversitede öğrencilere “birlikte dolaşmayı” bile yasaklamaya kalkıştı, öğrencileri yere bakarak durmaya ve yürümeye zorladı, bir araya gelen 3-4 kişilik arkadaş gruplarını, yere bakmayı reddeden öğrencileri de gözaltına aldı. Rasgale çok sayıda öğrenciyi kampusün içinden, kantinden, yurtlardan tartaklanarak, dövülerek, sürüklenerek gözaltına alındı. Gözaltındaki öğrencilerin toplam sayısı, en son haberlere göre 159 kişiyi buldu. Gözaltına alınanlar içinde çenesi kırılan, kafası yarılan, parmağı kırılan, kaburgası çatlayan çok sayıda öğrenci var.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri, daha önce kapısına kelepçe vurulan, sonra mangalarca polis tarafından işgal edilen, terör estirilen üniversitelerinde ve gözaltında direnişlerini ve dik duruşlarını sürdürüyor.

Üniversitenin bulunduğu Hisarüstü mahallesi, akşam saatlerinde üniversitedeki polis işgalini, zorbalığını ve gözaltıları protesto etmek için camlardan kapılardan tencere tava çalma eylemi başlattı. Yüzbinlerce kişi Boğaziçi’ndeki polis işgal ve terörünü “aşağıya bakmayacağız” hashtagiyle protesto ediyor.

Kapitalist devlet ve polisinin dayattığı kayyum CEO-rektöre atamasına boyun eğdiremediği Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerini ve bir bütün olarak üniversiteyi “düşman” ilan etmesi, üniversiteyi polis ordusuyla işgal etmesi ve terör estirmesi, tüm bunları protesto ettikleri için 150’den fazla öğrenciyi gözaltına alması, geniş kesimlerde infial yarattı.

Boğaziçi aşağıya bakmadı bakmayacak, boyun eğmedi eğmeyecek. Şimdi Boğaziçi direnişiyle dayanışma zamanı. Bu faşist zorbalığı işyerlerinde, okullarda, mahallelerde, sokaklarda lanetleme zamanı.

Kapitalist-faşist rektör, polis üniversiteden defol!

#AşağıyaBakmayacağız! Her yer Boğaziçi her yer direniş!

Yaşasın Boğaziçi bileşenlerin boyun eğmez direnişi, yaşasın öğrenci-öğretim üyesi-işçi dayanışması!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*