Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Binlerce kadın 8 Mart mitinginde buluştu

Binlerce kadın 8 Mart mitinginde buluştu

8 Mart Kadın Platformu tarafından düzenlenen 8 Mart mitingi, Kadıköy’de binlerce kadının katılımıyla yapıldı. Ağırlığını BDP’li kadınların oluşturduğu mitingde, kadına yönelik şiddet, barış ve Öcalan’la müzakerelere başlanması, operasyon, gözaltı ve tutuklamalara son verilmesi ile kadına yönelik şiddete, cinsel taciz ve tecavüze karşı talepler öne çıktı.

Mitingin sınıfsal bileşimi, işçi sınıfının ve kent yoksullarının çeşitli bölüklerinden emekçi kadınlardan oluşuyordu. Her yaştan Kürt emekçi kadınlar, aralarında Hey Tekstil ve Kampana Deri’den direnişçilerin de bulunduğu, özel ve kamu işçisi, mavi ve beyaz yakalı işçi kadınlar, genç öğrenci kadınlar mitingde bir aradaydı. Kürt emekçi kadınları ağırlıklı olarak ulusal talepleri haykırdılar.

Feminist çevrelerde kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ve kadının burjuva demokrasisi altında erkek egemenliğine karşı özgür birey tutumunu yansıtan talepler yükseldi. Bu talepler genç kadınlar içerisinde daha geniş ölçekte yer buldu.

Mitingin sadece sayıca değil coşkularıyla da öne çıkan kesimi Kürt emekçi kadınlardı. İstanbul’un pek çok ilçesinden gelen Kürt emekçi kadınlar özenerek hazırladıkları ulusal giysileri, coşkulu zılgıt ve sloganları ile daha toplanma saatinin başında alanı canlandırdılar.

Diğer kortejlerde de temel sloganların yanı sıra özgün döviz ve performanslar ile Ajda Pekkan’ın “Köle miyim sana ben…” parçası kullanıldı.

Mitingin ana pankartı “Bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz için erkek egemen sisteme karşı yaşasın örgütlü mücadelemiz”di. “Yaşasın kadın dayanışması”, “Biji aşiti”, “Görünmeyen emek sesini yükselt”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Anayız barıştan yanayız”, “Jin jiyan azadi”, “Öcalan özgür olsa dünya yerinden oynar” sloganları atıldı. Kürsüden yapılan Kürtçe konuşmanın ardından platform adına konuşmayı Eylem Çağdaş yaptı. Çağdaş, konuşmasında kadın cinayetleri, aile kurumunu koruyan heteroseksizm, kadın emeğinin güvencesizliği ve savaşa değindi. Savaşı erkek egemen zihniyete bağlayan Çağdaş, Kürt sorununun diyalog yoluyla çözümünü istedi.

Kampana Deri ve Hey Tekstil işçilerinin kitleyi selamlamasından sonra BDP milletvekili Sabahat Tuncel kürsüde yerini aldı. Tuncel, konuşmasına “Sizler adına bugünleri yaratan Clara Zetkinlerden, Rosa Luxemburglara, Beritanlara bütün kadınlara selamımızı gönderiyoruz” diyerek başladı. Konuşmasının ağırlığını Kürt sorununun diyalog yoluyla çözümüne ayıran Tuncel, kadına yönelik şiddet yasasına karşı mücadele ettiklerini anlattı. Tuncel sözlerini “Kadınların ezilmediği, sömürülmediği, LGBT bireylerin ezilmediği, halkların bir arada yaşadığı bir dünya istiyorum. Tüm direnen kadınlara selam olsun” diye sonlandırdı.

Daha sonra Bakırköy Kadın Cezaevi’ndeki kadın tutsakların sürgün edilmesinden dolayı Hediye Aksoy’un sürgün öncesi gönderdiği mektup kürsüden okundu.

Miting feminist kadın grubu, Rojda ve Van’dan gelen kadın dengbejlerin sahne almasıyla sona erdi.

Eylemde TMMOB’lu Kadınlar, DİSK’li Kadınlar, Halkevci Kadınlar, EHP’li Kadınlar, İlerici Kadınlar, Kürecik Halkı, EMEP’li Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri, Yeni Demokrat Kadın, Divriği Kültür Derneği, AKA-DER ve Köz gibi çok sayıda örgütlü kadın gücü yer aldı. Ardarda operasyonlar sonucu çok sayıda yönetici ve üyesi tutuklanan KESK’li kadınların mitingdeki katılımının beklenenden az olduğu gözlendi.

Miting sırasında Devrimci Proletarya okurları da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bildirilerinin dağıtımını yaptılar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*