Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Berlin’de 25 Kasım etkinliği

Berlin’de 25 Kasım etkinliği

Berlin´de “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” vesilesi ile yapmış oldumuz etkinliğe yaklaşık olarak 40-45 kişi katıldı.

Kısa bir açılış ve selamla konuşması sonrası ´´İçimdeki Yangın´´ adlı filmi izledik. Kısa bir aradan sonra film bağlamında günümüz koşullarında kadınların karşıya karşıya oldukları sorunlar üzerinde sohbet ettik.

´´Kravatlı´´ bir toplantıdan ziyade, herkes doğallığında kendini ifade etti. Avrupadaki göçmen işçi ve emekçi kadınların yaşadıkları sorunların farklı boyutlarından örnekler verildi:
´´..hem göçmeniz, hem kadınız, hem çalışanız, hem de evde hizmetimizi yapmak zorundayız, biz de ne yapacağımızı nasıl yaşayacağımızı şaşırdık..´´

´´..filmde de gördük ki savaş koşullarından, töre, gelenek ve göreneklerin baskılarından her zaman kadınlar ve cocuklar en cok zararı görüyor, hadi buralarda savaş yok diyelim ama Avrupa’nın göbeğindeyiz ama aynı gelenekler, aynı töreler, erkeklerin baskısı devam ediyor, buna bir dur demek lazim..´´

´´.. ben her gün iş ve işçi bulama kurumunun kapısına gidip gelmekten, kağıt getir götürmekten bıktım, yaşım ileri oldugu icin,dil yetersiz oldugu icin iş bulamıyorum, erkeğin eline bakmak insanın zoruna gidiyor..´´

Bir erkek arkadaşımız da görüşlerini paylaştı.´´…aslında tüm bu sorunlar bir sistem sorunu, bizim hesap soracağımız bir tek yer var, kapitalistlere tüm öfkemizi yöneltmektir, sınıf mücadelesidir sorunumuz..´´

Mültecilerin mücadelesi ve özellikle son günlerde karşı karşıya kaldıkları ciddi devlet saldırıları sohbetimizin bir başka konusu oldu.Yaklaşık bir buçuk yıldır çadırlarda ve işgal okulunda kalan mülteciler, pis koşullari bahane edilerek bu mücadele merkezleri devlet tarafından dağıtılmak isteniyor.

Etkinligimizden kısa bir süre önce devletin müdahale girişimi oldu ve kitlesel bir karşı koyuşla şimdilik saldırı geri püskürtüldü. Konu ile ilgili gelismeleri paylaşmaları için mülteci kampından arkadaşlarımızı da davet etmiştik. Bu alandaki mücadelenin aktif örgütleyicilerinden olan Turgay Ulu ve bir grup arkadaş geldi. Grubun gelişmeleri aktarması ilgiyle dinlendi. Bir arkadaşımızın ingilizce çevirisi ile karşılıklı soru-cevaplarla belli bir doygunluga geldikten sonra kısa bir ara verdik.
Emrah ve Devid arkadaşlarımız müzik ve melodileri ile etkinliğimize destek ve dayanışmalarını sundular. Turgay’n sazı eşliğinde hep beraber söyledigimiz türkülerle etkinliğimizi sonlandırdık.

Devrimci Proletarya olarak Berlin’de yaptığımız ilk etkinliğimizi gerek hazırlık aşamasında gerekse etkinlik sırasında pek çok arkadaş desteği ile gerçekleştirdik.

One comment

  1. bu etkinlik avrupa’daki türkiyelilerin gettolarından çıktığı bir etkinlik olmuş diyebilirim. kadın sorununun en yakıcı bir biçimde yaşandığı göçmen işçiler içerisinde böyle bir çalışma yapıldığı için berlin devrimci proletarya’yı kutlamak isterim.
    keşke etkinliğin fotoğrafları da olsaydı.
    çalışmalarınızda başarılar…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*