Home » GÜNDEM » Azami sömürü için sermaye toplantısı beklenen şarkıyla açıldı

Azami sömürü için sermaye toplantısı beklenen şarkıyla açıldı

Sermayenin üç ayağı, sermaye, devlet ve sendika patronları arasındaki asgari ücret vodvili, kapitalist devletin beklenen şarkısıyla başladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ilk konuşmasında, “hedeflerinin istihdamı korumak ve artırmak olduğunu” söyledi.

Sermayenin bürokratik dilini gündelik dile çevirirsek, bu, hedeflerinin asgari ücreti düşürmek olduğu anlamına geliyor. Bir yanda körükledikleri işsizlik diğer yanda olabilecek en düşük ücrete ölümüne çalıştırma kıskacıyla, işçilerin, ücretlerin emekgücü değerinin altında tutulmasına boyun eğmesini istiyorlar. Sanki işçiler, 100-150 liralık asgari ücret artışına, yani yıl içinde gerçek ücretlerin daha da düşmesine razı olursa, işsizlik azalacakmış gibi bir hava yaratmaya çalışıyorlar.

Buna verilecek en iyi yanıt, işçilerin, işsizliğe, güvencesizliğe, pahalılığa, kamu fonlarının yağmalanmasına, iş cinayetlerine, devlet baskılarına karşı örgütlenme ve mücadeleyi birleştirmesi olacaktır.

İşçi sınıfının asgari ücreti bir emek yağması aracı olmaktan çıkartmak için, asgari ücreti tepedeki saray komisyonu ve komisyoncularından beklemek yerine, önce fabrika ve işyerlerinde asgari ücret komiteleri oluşturarak, sonra da grev ve direnişlerle tartışması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*