Home » GÜNDEM » Ali Babacan’dan itiraf: Biz üzerimize düşeni yapıyoruz

Ali Babacan’dan itiraf: Biz üzerimize düşeni yapıyoruz

Bir savaş: İşçi sınıfı ve burjuvazi arasında. Adı sınıf savaşı!

Burjuvazinin devleti, demokrasisi, hukuğu, polisi. Devlet, burjuva sınıf iktidarı ellerinde ki devlet aygıtıyla dolayılı yoldan kendini  kurtarmak için kolları sıvamış. Bu konu üzerine Ali Babacan’ın itirafları.

Ali Babacan: Başbakan yardımcısı.

1. İtiraf

Babacan: Bankalar yurt dışından kısa vadeli borçlar aldılar. Bunun üstüne mevduattan fazla kredi kullandırttılar. Hükümet olarak üzerimize düşeni yaptık. Hem bankalarının mevduata ağırlık vererek finansmanlarının sağlamalarını hem de daha uzun vadeli yurtdışına borçlanmalarını sağlayacak düzenlemelerini yaptık!

Bu açıkca banka sermayesini kurtarmak için devlet olarak elimizden geleni yaptık bir süre bankaların işlerini rayına oturttuk, bankaları kurtardık itirafıdır.

İşçi sınıfı üzerinde ki bütünsel hegomanya her yerden devlet ve patronlar ortaklığı ile  sermayeye zeval gelmemesi şiarıyla sürdürülmüştür. İşçi sınıfının karşında devlet ve patronlar birleşik, yer yer iç içe geçmiş bir şekilde savaşı açıktan yürütmektedirler!

2. İtiraf:

Babacan: “Biz elimizden geleni, üzerimize düşeni yapıyoruz” diyerek.  Yine sınıfının yani burjuvazinin saflarındaki yerinden seslenmekte. Sonuçlarını hep beraber gördük.

Ne olmuştu?

İlk önce valilik araya girerek “tatlı dille” grevin sonlanmasını istemişti. Metal işçisi bu “tatlı dile” gereken cevabı vermiş, valiliğin bu hamlesini boşa düşürmüş, greve devam etme kararını yenilemişti!

Babacan’ın itirafı sonrasında devam eden günlerde, dün ve bugün polisin grevdeki işçilerin polis tehtidiyle, fabrikadan zorla çıkartma istemiyle işçilere saldırıyor.

Bu sınıf savaşında tüm ezberleri bozan Metal işçisi sendikal ve yasal bürokrasiye sıkışmadan gerçekleştirdiği direniş tepeden tırnağa devleti ve elleriyle oluşturdukları sendikları korkutuyor.

Patronlar, hükümet yetkilileri, devletin polisi jandarması savaşı açıkça yürütüyorlar ve direnen metal işçilerine saldırıyorlar! Bu bir sınıf savaşı burjuvazinin karşısında işçi sınıfı!

Polisin saldırıları metal işçisinin direnişiyle karşı karşıya!

Devletin bu iki “ayrı” şeymiş gibi ama özünde birleşen duruma patronların safında işçi sınıfı üzerindeki baskın hegomanyasını hem ekonomik yollarlar hemde açıktan şiddetiyle gösteriyor.

Sınıfa karşı sınıf!
Burjuva demokrasisine karşı işçi kurulları, meclisleri konseyleri!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*